Великият ден на Т. Х. - www.ludmilafilipova.eu
Начало arrow Публикации arrow Великият ден на Т. Х.
Великият ден на Т. Х. Печат Е-мейл
Съдържание на статията
Великият ден на Т. Х.
Страница 2


Пази Боже, само това ми трябва! Нямам никакво намерение да си навличам гнева на божията администрация. Пререканията със земната такава са ми предостатъчно. Просто докато наблюдавах суматохата около Великия ден си зададох няколко естествени въпроса. Простете ако се изказвам прекалено неподготвено. Признавам, че не разполагам под ръка с божия статистика на вярващите. Имам си само моята скромна извадка, която звучи горе-долу така: 4 броя Леля Тодорка – средно образована, 90 годишна старица, два пъти е излизала от родното си село и е посещавала София – Вярваща. 2 броя Пламен – студент, безработен – гледа повечко да вярва, за да няма излишни проблеми. Спазва обичаите, до колкото му позволява стипендията. 2 броя Атанаска – от една година е болна от рак. Остават й още около 6 месеца живот. Усилено чете набожна литература. Много иска да повярва в Бога, защото е чувала, че с вяра се умира по-лесно и по-благо.

3 броя Кольо – Търговски представител – мисли, че там Горе все нещо трябва да има. Вярва в него и претендира за място в Рая. 1 брой Аз – трагичен случай. Сега като завърша тия редове, ще отида да се извиня на Господ, защото човек никога не знае. Чувала съм, че прощава и това ме успокоява. 3 броя Професор по математика – не вярващ. Така и не съумял да изгърчи мозъка си до краен предел, че да повярва в нещо напълно противоречащо на науката на живота му. И т.н. В най-общи линии вярващите в България се делят на три основно групи: Най-много са тези, които за нищо на света не биха признали, че се съмняват в божието величие. Те гледат да спазват всички религиозни традиции, които им изнасят. Следва ги групата на онези, които много искат да вярват, защото са чували, че с вяра живота е по-лесен а смъртта по-блага. На моменти дори си вярват. Накрая са неколцината истински вярващи, които първите две групи считат за изперкали.

Като дете аз имах известни съмнения, че все пак Бог съществува. Макар и да го наричах с друго име. Представях си го много по-красив и млад от общата представа. Тогава един ден в час по история, моят любим преподавател г-н Кюрдчиев ни разказа как по време на Феодализма, Християнството масово е било налагано сред населението, като един отличен инструмент, поддържащ крепостническата система. Неговата лекция бе толкова добре издържана от логична гледна точка, че аз за първи път се замислих за божието съществувание. После в час по биология учихме теорията за еволюцията на Дарвин. От тогава всички хора като Т.Х. и приятелката му Станка са ми малко смешни. Но аз не съм срещу религията. Нито срещу традицията. Нито срещу разбиранията на Т.Х. за Великден. Харесвам Дядо Коледа, макар да знам, че той никога не идва. Няма как, защото нямаме камина. Ще завърша с цитат от едно интервю с писателя фантаст Дъглас Адамс: “Някога бог е бил най-доброто обяснение, с което сме разполагали, но сега имаме много по-добри обяснения. Бог вече не само не е обяснение на нищо, но сам се превърна в нещо, нуждаещо се от непосилни обяснения. “ Светът неминуемо се променя и повлича всичко след себе си.\r\nВсички лица, участващи в статията са базирани на реални прототипи.

 
< Предишна   Следваща >

Новини

Националната библиотека посрещна „Смисълът“ от Людмила Филипова
За последен път Людмила Филипова се срещна с читатели и представи най-новия си роман „Смисълът“ преди заминаването си на двумесечна експедиция до Антарктида. На 23 януари 2018 г. писателката беше гост на 23-то издание на Клуб „Писмена“ на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ по покана на директора доц. Красимира Александрова. Само два месеца след излизането си книгата се превърна в бестселър и беше преиздавана няколко пъти. 
Продължава...
 
Людмила Филипова в търсене на „Смисълът“
snimka 2.jpgЛюдмила Филипова представи за първи път новата си книга. Премиерата на „Смисълът“ от издателство „Ентусиаст“ се състоя на 29 ноември от 19:00 часа в Зала 42 на НДК, София. Романът е амбициозен нов прочит на въпроса, на който човечеството се опитва да отговори от зората на своето съществуване – какъв е смисълът да ни има.

Книгата бе представена от управителя на издателство „Ентусиаст“ Виктория Бисерова и от д-р Соломон Паси. Водещ на събитието беше журналистът Михаил Дюзев. В своеобразни ·Посланици на Смисъла се превърнаха седемнайсет от най-популярните и значими лица в културния, научния и обществения живот на страната ни: Ана Пападопулу, актриса; Богдан Томов, певец; д-р Владимир Божилов, астрофизик; Емилиян Колевски, спортен катерач; Ива Дойчинова, журналист; Ирина Тенчева, телевизионен водещ; Максим Ешкенази, диригент; Милена Фучеджиева, писателка; Нели Хаджийска, журналист; Николай Василев, икономист; Петър Антонов, актьор; Силвия Кацарова, певица; д-р Таня Милачич, ембриолог; Теди Кацарова, певица; Туна Киремитчи, писател; Хари Ешкенази, цигулар; проф. Христо Пимпирев, учен и полярен изследовател. Всеки от тях сподели, разказа, рецитира или изпълни своя съкровен отговор на въпроса на вечерта – „Какво е Смисълът?“.

 

Продължава...
 
Людмила Филипова гостува на Факултета по журналистика и масова комуникация

В навечерието на 24 май авторката на нашумелия роман "Войната на буквите" и още 9 бестселъра ще разкаже за пътя, който книгата трябва да измине, след като бъде измислена. Людмила Филипова ще сподели личния си опит и идеите си по въпросите: Книгата като медия от гледната точка на автора; Маркетинг на нова книга; Активности в медиите, отношения с журналистите и PR на книгата; Екранизиране на книгата, връзки с филмови продуцент.

 

Продължава...