Бебе по каталог не звучи ли страшно? - www.ludmilafilipova.eu
Home arrow Press arrow Бебе по каталог не звучи ли страшно?
Бебе по каталог не звучи ли страшно? Print E-mail
Article Index
Бебе по каталог не звучи ли страшно?
Page 2
Page 3
Page 4
Page 5
Page 6

Каза ми, че преди да напишеш книгата си, си влизала в сайтове на клиники за асистирана репродукция, продавала си и си купувала он лайн яйцеклетки и ембриони. Реално нищо не съм купила или продала. Заявявах, че търся или продавам, попълвах документи, запознавах се с процедурите, проучвах ги уж като потенциален родител. Това бе част от задължителното ми проучване на проблема. Исках лично да се убедя как точно работят агенциите. Едно е рекламата на сайта им, друго е действителността. Ембриони и яйцеклетки могат да се купят от всяка криобанка, клиника или сайт-агенция за обмен на генетичен материал. Агенциите помагат търсещите да намерят предлагащите, без да създават излишни проблеми. Ако продаваш, заявяваш сумата, която ще те „компенсира” (уж за такси, плащан наем за фризер и други разходи), ако имаш изследвания евентуално за СПИН, пращаш, ако не – здраве да е. За генетични тестове и години на замразяване никой не пита. Най ми беше интересна една американска агенция, чиято основателка се вдъхновила за дейността си след като осиновила българче.

Какъв човек трябва да си, за да си поръчаш бебе по каталог – ти си наясно с ембрионалната банка на Дженалайн Райън, която предлага ембриони на бездетни семейства, дори и на гей двойки. О, това се прави по цял свят, дори и в България. Разликата с Райън е, че тя тръби официално и рекламира „първата си банка в света за производство и продажба на ембриони”. Подобни поръчки правят хиляди хора, от всички страни, от всички социални категории. Проблемът е, че това са „мръсни” теми и за тях почти не се говори извън лекарските кабинети. А в кабинетите задължително се носят розови очила. Позитивизмът помага да заченеш. Не е трудно и най-моралният човек да повярва, че не прави никому нищо лошо. Не се говори за рискове. Затова се надявам книгата ми да предизвика размисли. Ще има съгласни, ще има недоволни. Някой ще е щастлив, друг много гневен. Но трябва да се говори по тези проблеми! Те ще бележат бъдещето ни, а зависят от настоящето.

Според теб, ама честно, не е ли чиста проба егоизъм желанието да родиш дете, при все че природата ти отказва? Моралът има безброй лица, зависи откъде го гледаш. Отговорът е и да, и не. Убедена съм в едно – и най-лошото на този свят започва с най-добри намерения.

Факт е, че всяка година процентът на бездетните семейства с репродуктивни проблеми в развитите страни драстично нараства. Природата иска да ни каже нещо. Факт е, че индустрията на репродуктивните технологии главоломно се развива. Навсякъде и с всички средства. След като човек е постигнал всичко, не му остава друго, освен да се бори с природата. Аз самата търся отговора за себе си кой е по-прав в този дуел.

Винаги съм се питала какво е да родиш на сериозна възраст, дори след менопаузата? Не е ли някакъв вид безотговорност към поколението ти? Засегнала съм сериозно и този въпрос в „Стъклени съдби“. Една от героините е родена от твърде възрастна жена.


 
< Prev   Next >

News and Events

Националната библиотека посрещна „Смисълът“ от Людмила Филипова
За последен път Людмила Филипова се срещна с читатели и представи най-новия си роман „Смисълът“ преди заминаването си на двумесечна експедиция до Антарктида. На 23 януари 2018 г. писателката беше гост на 23-то издание на Клуб „Писмена“ на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ по покана на директора доц. Красимира Александрова. Само два месеца след излизането си книгата се превърна в бестселър и беше преиздавана няколко пъти. 
Read more...
 
Людмила Филипова в търсене на „Смисълът“
snimka 2.jpgЛюдмила Филипова представи за първи път новата си книга. Премиерата на „Смисълът“ от издателство „Ентусиаст“ се състоя на 29 ноември от 19:00 часа в Зала 42 на НДК, София. Романът е амбициозен нов прочит на въпроса, на който човечеството се опитва да отговори от зората на своето съществуване – какъв е смисълът да ни има.

Книгата бе представена от управителя на издателство „Ентусиаст“ Виктория Бисерова и от д-р Соломон Паси. Водещ на събитието беше журналистът Михаил Дюзев. В своеобразни ·Посланици на Смисъла се превърнаха седемнайсет от най-популярните и значими лица в културния, научния и обществения живот на страната ни: Ана Пападопулу, актриса; Богдан Томов, певец; д-р Владимир Божилов, астрофизик; Емилиян Колевски, спортен катерач; Ива Дойчинова, журналист; Ирина Тенчева, телевизионен водещ; Максим Ешкенази, диригент; Милена Фучеджиева, писателка; Нели Хаджийска, журналист; Николай Василев, икономист; Петър Антонов, актьор; Силвия Кацарова, певица; д-р Таня Милачич, ембриолог; Теди Кацарова, певица; Туна Киремитчи, писател; Хари Ешкенази, цигулар; проф. Христо Пимпирев, учен и полярен изследовател. Всеки от тях сподели, разказа, рецитира или изпълни своя съкровен отговор на въпроса на вечерта – „Какво е Смисълът?“.

 

Read more...
 
Людмила Филипова гостува на Факултета по журналистика и масова комуникация

В навечерието на 24 май авторката на нашумелия роман "Войната на буквите" и още 9 бестселъра ще разкаже за пътя, който книгата трябва да измине, след като бъде измислена. Людмила Филипова ще сподели личния си опит и идеите си по въпросите: Книгата като медия от гледната точка на автора; Маркетинг на нова книга; Активности в медиите, отношения с журналистите и PR на книгата; Екранизиране на книгата, връзки с филмови продуцент.

 

Read more...