Бебе по каталог не звучи ли страшно? - www.ludmilafilipova.eu
Начало arrow Медии arrow Бебе по каталог не звучи ли страшно?
Бебе по каталог не звучи ли страшно? Печат Е-мейл
Съдържание на статията
Бебе по каталог не звучи ли страшно?
Страница 2
Страница 3
Страница 4
Страница 5
Страница 6

Сърдиш ли се на някого за объркването в живота ти, произтекло от тази грешна диагноза? Съвсем честно, на никого не се сърдя. Грешки стават непрекъснато. Една такава погуби майка ми. А от нашата не се случи нищо кой знае какво. Бяхме толкова щастливи да разберем, че един ден сме се събудили и кошмарът е свършил. То е като да препълниш дядовата ръкавичка, после да я изпразниш, за да разбереш колко щастлив е животът ти. Остана опитът, усещането, приземяването, сблъсъкът с болката, поуката. Все полезни неща.

Предупреждават ли лекарите жените за вероятните негативни последици от тежките хормонални стимулации? Не само за техния, а и за организма на евентуално заченатото ин витро и родено после бебе? Казват, че евентуално пълната упойка за извличане на яйцеклетките крие рискове, че хипер-хормоналната стимулация може да е смъртоносна и признават, че може да се стигне до многоплодна бременност – риск за майката и плода. Това никого не плаши. Повечето жени са готови да умрат за неродените си деца. Особено след години болка и борба с вятърни мелници. Многоплодна бременност им звучи даже добре. Никой не говори за проблеми, свързани с конските дози хормони. За някои от рисковете медиците тепърва научават след десетки тестове и след като са минали години от стимулациите. Жените са остарели, децата от ин витро - пораснали.

Ти, когато се подложи на ин витро, беше ли наясно с всички евентуални рискове и последици? Само със споменатите по-горе. Веднъж попитах докторката колко пъти мога да повторя процедурата. Отговорът бе: „Колкото искаш”. След много четене на изследвания и доклади разбрах, че хормоните не са безобидни.

Срещна ли жена, която, научавайки за тях, да се откаже? Една жена ми писа, след като прочела книгата ми и преди да отиде на поредните стимулации. Беше изплашена и питаше колко от написаното е истина. Казах й, че описаните рискове са доказани в медицински проучвания. Казах й също, че още по-сериозни проучвания доказват успехите на АРТ (асистирани репродуктивни технологии). Казах й също, че и при естественото зачеване има не по-малко рискове от посочените за АРТ. Генът си е ген, без значение как го предаваш. Останалото не е категорично доказано. Отвърна ми, че е спокойна и е взела решение.

Разбра ли какви са причините за диагнозата “изчерпан яйчников резерв”, споменаваш я като причина за стерилитета в книгата си. Да, трите възможни причини за нея са генни мутации, радиация и химиотерапия. Жената наистина се ражда с точно определен индивидуален набор от яйцеклетки, но никога не знае колко са точно те и кога ще се изчерпат. Затова лекарите все по-често съветват жените да раждат, докато са млади, да не отлагат.

В романа ти не е изчистен въпросът защо хората предпочитат да осиновят ембрион, вместо родено дете. Какъв е твоят личен отговор? Някои родители считат, че са принудени за подобна стъпка. Например семейства, в които един или двамата родители страдат от стерилитет; семейства, в които родителите носят генетично онаследявани болести; гей двойки; самотни жени или мъже; жени, които не искат да си развалят фигурата и да се тъпчат с хормони; възрастни двойки и т. н. В някои от изброените случаи, освен за ембрион се плаща и за сурогатна майка. Остава въпросът защо всички те просто не си осиновят дете. Усещането е неразбираемо за човек, който не го е изпитал.


 
< Предишна   Следваща >

Новини

Националната библиотека посрещна „Смисълът“ от Людмила Филипова
За последен път Людмила Филипова се срещна с читатели и представи най-новия си роман „Смисълът“ преди заминаването си на двумесечна експедиция до Антарктида. На 23 януари 2018 г. писателката беше гост на 23-то издание на Клуб „Писмена“ на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ по покана на директора доц. Красимира Александрова. Само два месеца след излизането си книгата се превърна в бестселър и беше преиздавана няколко пъти. 
Продължава...
 
Людмила Филипова в търсене на „Смисълът“
snimka 2.jpgЛюдмила Филипова представи за първи път новата си книга. Премиерата на „Смисълът“ от издателство „Ентусиаст“ се състоя на 29 ноември от 19:00 часа в Зала 42 на НДК, София. Романът е амбициозен нов прочит на въпроса, на който човечеството се опитва да отговори от зората на своето съществуване – какъв е смисълът да ни има.

Книгата бе представена от управителя на издателство „Ентусиаст“ Виктория Бисерова и от д-р Соломон Паси. Водещ на събитието беше журналистът Михаил Дюзев. В своеобразни ·Посланици на Смисъла се превърнаха седемнайсет от най-популярните и значими лица в културния, научния и обществения живот на страната ни: Ана Пападопулу, актриса; Богдан Томов, певец; д-р Владимир Божилов, астрофизик; Емилиян Колевски, спортен катерач; Ива Дойчинова, журналист; Ирина Тенчева, телевизионен водещ; Максим Ешкенази, диригент; Милена Фучеджиева, писателка; Нели Хаджийска, журналист; Николай Василев, икономист; Петър Антонов, актьор; Силвия Кацарова, певица; д-р Таня Милачич, ембриолог; Теди Кацарова, певица; Туна Киремитчи, писател; Хари Ешкенази, цигулар; проф. Христо Пимпирев, учен и полярен изследовател. Всеки от тях сподели, разказа, рецитира или изпълни своя съкровен отговор на въпроса на вечерта – „Какво е Смисълът?“.

 

Продължава...
 
Людмила Филипова гостува на Факултета по журналистика и масова комуникация

В навечерието на 24 май авторката на нашумелия роман "Войната на буквите" и още 9 бестселъра ще разкаже за пътя, който книгата трябва да измине, след като бъде измислена. Людмила Филипова ще сподели личния си опит и идеите си по въпросите: Книгата като медия от гледната точка на автора; Маркетинг на нова книга; Активности в медиите, отношения с журналистите и PR на книгата; Екранизиране на книгата, връзки с филмови продуцент.

 

Продължава...