За честта на фамилията Филипов - www.ludmilafilipova.eu
Начало arrow Медии arrow За честта на фамилията Филипов
За честта на фамилията Филипов Печат Е-мейл
Съдържание на статията
За честта на фамилията Филипов
Страница 2

Image
Фонд Култура
2006-11-03
от Борислав Гърдев
четено 874 пъти до юли 2007

Това е била една от основните амбиции на младата и талантлива авторка Людмила Филипова, пишейки дълго и с любов своя нашумял дебютен роман “Анатомия на илюзиите”(2006). Разбира се желанието за себеутвърждаване на литературната ни сцена, популярността, успеха и реномето сред млади надежди също не са за подценяване.

Людмила Филипова има амбицията и капацитета да поднесе талантлив, силен и философско-моралистичен по дух опус.

Предимството на Филипова е, че като номенклатурно дете черпи от извора в две посоки. От една страна познава човешкия облик на своя дядо, който лично аз си спомням като високомерен и сух комунистически номенклатурчик пар екселанс, общувала е с него, запозната е с докладите и дневниковите му записки. А от друга е била рамо до рамо до най-богатия и загадъчен български магнат, изграждайки с години медийния му облик на успял бизнесмен и меценат, подпомагащ талантливите и бедните. Сега вече освободена от тегобите на семейната и бизнес обвързаност решава да даде воля на своя прозаичен талант и да създаде един от най-сполучливите романи в съвременната ни литература.

Честно си признавам, знаейки миналото й, подходих максимално взискателно към книгата й, подлагайки я не само на детектора на лъжата, на който са я изпитвали психолозите на Васил Божков всеки месец, но и на строгата критическа оценка. Людмила Филипова издържа и двата теста успешно. Тя е наистина роден белетрист, с богато образно мислене, подплатено с фина философско-моралистична плънка, отвеждаща деликатно към будизма и йогизма, която умее не само увлекателно да разказва, но и да внушава искрено послания, да предразполага към размисъл, да ни подтиква да се вгледаме в себе си и да открием с изненада, че “Анатомията на илюзиите нe се състои от безброй мигове, а миговете са сбъднатите ни илюзии. Стига да ги уловиш...”

Впечатлява подготвеността и културата, която демонстрира самоуверено. Знаейки, че е добра, тя иска да ни спечели за каузата си на всяка цена и да докаже, че си разбира от занаята. Преследвайки свой успешен модел за създаване на нов български роман Филипова умело и далновидно подготвя необходимите съставки, а те са микс от постигнатото от нашата вулгарна проза на Христо Калчев и Александър Томов, но вече облагородена и допълнена с необходимите нравствени послания, образците на класическата американска литература и в частност Фицжералд с “Великият Гатсби” и “Последният магнат”, без да забравяме скромната ни традиция в лицето на Димитър Димов и романът “Тютюн”. Случайно ли главният герой на “Анатомия на илюзиите” се казва Борис (Буков), а неговата най-вярна жена носи името Мария?! В този аспект откривам още една важна нишка, следвана от Людмила Филипова по линия на документално-мемоарното уплътняване на романа й - постигнатото в спомените на бившите комунистически величия от ранга на Петър Младенов или Живко и Тодор Живкови...

Людмила Филипова умело оформя структурата и съгражда ефектен, пищен и драматичен епос за нашите “бурни 20 години” на границата на два века. Хубавото е, че тя като фина, деликатна и амбициозна натура надмогва булевардното, площадно-публицистичното, първосигналното, че не остава при пикантерията на показните убийства или сензационните разкрития от кухнята на империята на Божков. Тя търси метафорично-моралистичното обобщение на отминалите трагични години на разлом, на покъртителни човешки драми и жестоки страдания, в които България драматично промени своя облик.

 
< Предишна   Следваща >

Новини

Националната библиотека посрещна „Смисълът“ от Людмила Филипова
За последен път Людмила Филипова се срещна с читатели и представи най-новия си роман „Смисълът“ преди заминаването си на двумесечна експедиция до Антарктида. На 23 януари 2018 г. писателката беше гост на 23-то издание на Клуб „Писмена“ на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ по покана на директора доц. Красимира Александрова. Само два месеца след излизането си книгата се превърна в бестселър и беше преиздавана няколко пъти. 
Продължава...
 
Людмила Филипова в търсене на „Смисълът“
snimka 2.jpgЛюдмила Филипова представи за първи път новата си книга. Премиерата на „Смисълът“ от издателство „Ентусиаст“ се състоя на 29 ноември от 19:00 часа в Зала 42 на НДК, София. Романът е амбициозен нов прочит на въпроса, на който човечеството се опитва да отговори от зората на своето съществуване – какъв е смисълът да ни има.

Книгата бе представена от управителя на издателство „Ентусиаст“ Виктория Бисерова и от д-р Соломон Паси. Водещ на събитието беше журналистът Михаил Дюзев. В своеобразни ·Посланици на Смисъла се превърнаха седемнайсет от най-популярните и значими лица в културния, научния и обществения живот на страната ни: Ана Пападопулу, актриса; Богдан Томов, певец; д-р Владимир Божилов, астрофизик; Емилиян Колевски, спортен катерач; Ива Дойчинова, журналист; Ирина Тенчева, телевизионен водещ; Максим Ешкенази, диригент; Милена Фучеджиева, писателка; Нели Хаджийска, журналист; Николай Василев, икономист; Петър Антонов, актьор; Силвия Кацарова, певица; д-р Таня Милачич, ембриолог; Теди Кацарова, певица; Туна Киремитчи, писател; Хари Ешкенази, цигулар; проф. Христо Пимпирев, учен и полярен изследовател. Всеки от тях сподели, разказа, рецитира или изпълни своя съкровен отговор на въпроса на вечерта – „Какво е Смисълът?“.

 

Продължава...
 
Людмила Филипова гостува на Факултета по журналистика и масова комуникация

В навечерието на 24 май авторката на нашумелия роман "Войната на буквите" и още 9 бестселъра ще разкаже за пътя, който книгата трябва да измине, след като бъде измислена. Людмила Филипова ще сподели личния си опит и идеите си по въпросите: Книгата като медия от гледната точка на автора; Маркетинг на нова книга; Активности в медиите, отношения с журналистите и PR на книгата; Екранизиране на книгата, връзки с филмови продуцент.

 

Продължава...