Васил Божков ме вдъхнови чисто творчески - www.ludmilafilipova.eu
Начало arrow Медии arrow Васил Божков ме вдъхнови чисто творчески
Васил Божков ме вдъхнови чисто творчески Печат Е-мейл
Press материали
Съдържание на статията
Васил Божков ме вдъхнови чисто творчески
Страница 2

- Аз мога да ви отговоря само що се отнася до властта в романа ми, а не в България.

Не мисля, че това е тайна за никого. При всеки цената и механизмът са различни в зависимост от поста, историческото време и географската ширина. Мисля, че същият герой на друго място обобщава отговора, като казва, че всеки си има цена.

- Логиката на глутницата ли е водещата линия на поведение у нас?

- Не бих казала у нас, а в определени среди, които ги има навсякъде по света и във всички възрастови групи. Това, което съм описала и нарекла правила и поведение на "глутницата", може да бъде наблюдавано дори и от ученици в училище. Но там е просто "групата". Всеки един от нас се е сблъсквал някога с тези закони.

- До каква степен хората, които описвате, контролират политическата ситуация в страната?

- Ако говорите за хората, които по един или друг начин са били прототипи на героите ми, ще ви кажа, че 90% от тях не са вече между живите.

- Според вас хора като описаните от вас личности упражняват ли задкулисна цензура в медиите?

- Силно е да се каже задкулисна цензура в медиите, звучи много гордо. По-скоро подобни лица стават част от всеобщата пи ар игра. Играчите са медии, корпорации, личности и медии. Според това колко професионално го правиш, зависи колко грубо ще се дешифрира от публиката. Едни казват, че е тъжно, други, че е много доходно, но пиарът заема вече много голяма част от медиите и не само в България. Не е нужно пиарът да е платен, много често той е просто информация, друг път услуга за услуга, трети път предпочитание да пишеш за "познат" пред непознат... При всички случаи читателят получава информация, но невинаги погледната от всички гледни точки.

- По какъв начин тайните кръгове около бившата БКП разпредели икономическата сила между отделни лица така, че после да бъде използвана за политически цели?

- По този въпрос бяха изказани десетки теории и предположения за последните 17 години. Истината не е една, тъй като има няколко очевидци и всеки е възприел своята истина. Това, в което аз вярвам, съм се опитала да го загатна в книгата си. И там има един Таен кръжец...

- Не се ли страхувате от отмъщение на засегнати лица?

- Аз ще се радвам да стана прототип на герой от нечий роман. Това за малко смях.

Много хора ме питат това, но аз все си мисля, че никого не съм засегнала и затова я издавам. От една страна, в романа ми няма реални лица, а нарисувани от мен герои, на база прототипи от съвремието ни. От друга страна, аз съм се опитала да представя гледната точка на няколко различни страни към историческите събития у нас, както съм се опитала да ги представя абсолютно обективно. Колкото съм ги защитила, толкова съм ги и критикувала. Истината е винаги по средата. Изкуството е огледало на живота. Опитала съм се да направя огледален образ на един исторически откъс, както го виждам аз. Който е бил в този исторически отрязък - огледал се е.

- Преди години имахте идея да издадете мемоарите на дядо си. Защо проектът не се реализира?

- По този проект работеха усилено баща ми Орлин Филипов и чичо ми Чавдар Филипов. Те наеха специалист, който да разшифрова спомените и архива на дядо ми. Впоследствие се включих и аз, като търсих издателство и се опитах да организирам издаването на мемоарите, тъй като те финансово нямаха възможност. Разногласия между тримата синове на дядо ми отложиха издаването, докато стане ясно кой има право и кой не. Междувременно почина баща ми, а по-късно мистериозно и чичо ми Чавдар. Сега мисля, че третият му син има водещата дума. Междувременно аз съм се опитала да обезсмъртя образа на дядо ми в историята на България като художествен герой. Не желая да участвам повече в семейни разпри. Това бе една добра инициатива, която грозно се изкриви.

- Вероятно някои хора ще определят романа ви като вулгарен. Според вас какво го различава от този тип книги?

Романът ми е всичко друго, но не и вулгарен, за добро или лошо. Вулгарната литература се тиражираше у нас, поне до скоро. Аз самата не мога да я чета и следователно не бих я писала. Ако някой го определи така, значи просто не го е чел. В АИ има по-скоро поетизиране, отколкото вулгаризиране. До известна степен стилът, който съм използвала, е уникален. Хубавото на самоуките дебютиращи писатели е, че могат да внесат нещо уникално в литературата.


Людмила Габровска

 
< Предишна

Новини

Националната библиотека посрещна „Смисълът“ от Людмила Филипова
За последен път Людмила Филипова се срещна с читатели и представи най-новия си роман „Смисълът“ преди заминаването си на двумесечна експедиция до Антарктида. На 23 януари 2018 г. писателката беше гост на 23-то издание на Клуб „Писмена“ на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ по покана на директора доц. Красимира Александрова. Само два месеца след излизането си книгата се превърна в бестселър и беше преиздавана няколко пъти. 
Продължава...
 
Людмила Филипова в търсене на „Смисълът“
snimka 2.jpgЛюдмила Филипова представи за първи път новата си книга. Премиерата на „Смисълът“ от издателство „Ентусиаст“ се състоя на 29 ноември от 19:00 часа в Зала 42 на НДК, София. Романът е амбициозен нов прочит на въпроса, на който човечеството се опитва да отговори от зората на своето съществуване – какъв е смисълът да ни има.

Книгата бе представена от управителя на издателство „Ентусиаст“ Виктория Бисерова и от д-р Соломон Паси. Водещ на събитието беше журналистът Михаил Дюзев. В своеобразни ·Посланици на Смисъла се превърнаха седемнайсет от най-популярните и значими лица в културния, научния и обществения живот на страната ни: Ана Пападопулу, актриса; Богдан Томов, певец; д-р Владимир Божилов, астрофизик; Емилиян Колевски, спортен катерач; Ива Дойчинова, журналист; Ирина Тенчева, телевизионен водещ; Максим Ешкенази, диригент; Милена Фучеджиева, писателка; Нели Хаджийска, журналист; Николай Василев, икономист; Петър Антонов, актьор; Силвия Кацарова, певица; д-р Таня Милачич, ембриолог; Теди Кацарова, певица; Туна Киремитчи, писател; Хари Ешкенази, цигулар; проф. Христо Пимпирев, учен и полярен изследовател. Всеки от тях сподели, разказа, рецитира или изпълни своя съкровен отговор на въпроса на вечерта – „Какво е Смисълът?“.

 

Продължава...
 
Людмила Филипова гостува на Факултета по журналистика и масова комуникация

В навечерието на 24 май авторката на нашумелия роман "Войната на буквите" и още 9 бестселъра ще разкаже за пътя, който книгата трябва да измине, след като бъде измислена. Людмила Филипова ще сподели личния си опит и идеите си по въпросите: Книгата като медия от гледната точка на автора; Маркетинг на нова книга; Активности в медиите, отношения с журналистите и PR на книгата; Екранизиране на книгата, връзки с филмови продуцент.

 

Продължава...