За честта на фамилията Филипов - www.ludmilafilipova.eu
Home arrow Press arrow За честта на фамилията Филипов
За честта на фамилията Филипов Print E-mail
Article Index
За честта на фамилията Филипов
Page 2


Тя е колкото хроникьор на отминаващото време, толкова и негов съдник от позициите на извечните християнски и будистки ценности. Тя описва не само годините на възход и падение на най-богатия и самотен българин и парадоксалната му и по своему драматична любовна история с Анна Вертова, но и се опитва да разкрие в дълбочина промените, които настъпват в обществото, в мисленето и поведението на всеки негов индивид, който независимо дали е аутсайдер или новобогаташ , винаги стига до пробема за избора, за човешкото щастие, до разграничаването на Доброто от Злото ...

Филипова след като е била в обкръжението на дядо - премиер и на най-богатия роден бизнесмен предпочита да даде своя трактовка на преживените от нея събития, обагряйки ги с доза приемлив субективизъм, но и с много болка от преживените илюзии и напразни надежди, преди настъпването на просветлението и възкресението. За нея писането на романа е истинско избавление от миналото и своеобразно творческо изкупление. С тази книга, преживявайки съзнателно търсената разтърсваща автопсихотерапия, тя се прощава със своето минало, а това е и миналото на България, стъпвайки уверено на територията на изящната словесност.

Не искам да навлизам в сферата на литературното и психологическо оракулство и да търся пълно съответствие между образите на Анна и Борис Буков от една страна и Людмила Филипова и Васил Божков от друга. Ще отбележа само, че като впечатлителна натура Филипова добре се е възползвала от позицията си на привелигирован свидетел на историческите промени и е създала ярки и завладяващи централни персонажи. Анна е до голяма степен продукт на личното й светоусещане, докато Борис Буков- геният на източването и приватизирането на националното богатство- е натоварен и с допълнителни внушения- интимната сцена с Анна или срещата му с нея в болницата преди да умре са страхотно експонирани с толстоевски замах - което го отдалечава от житейския първообраз и на принципа на документалната фикция го превръща в страховито обобщение на времето на дивия ни капитализъм, съизмерим с Димитър - Димовия Борис Морев, а това пък е може би най-големият комплимент, който Божков е получавал от творец в своята дълга и толкова успешна бизнес-кариера. Как да не си припомним PR-миналото на Филипова, което тя явно и досега не е преодоляла напълно на подсъзнателно ниво!

“Анатомия на илюзиите” тепърва ще се чете, дебатира и анализира. Този роман ще предизвиква нееднозначни оценки и тълкувания. И това е съвсем естествено. Важното е друго - с всичките си комплекси и предразсъдъци около името й, Людмила Филипова влиза властно и отривисто в българската литература. От нея единствено зависи бъдещото й успешно пребиваване в нея.

Людмила Филипова, “Анатомия на илюзииите”, С., 2006, изд.”Сиела”.

 
< Prev   Next >

News and Events

Националната библиотека посрещна „Смисълът“ от Людмила Филипова
За последен път Людмила Филипова се срещна с читатели и представи най-новия си роман „Смисълът“ преди заминаването си на двумесечна експедиция до Антарктида. На 23 януари 2018 г. писателката беше гост на 23-то издание на Клуб „Писмена“ на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ по покана на директора доц. Красимира Александрова. Само два месеца след излизането си книгата се превърна в бестселър и беше преиздавана няколко пъти. 
Read more...
 
Людмила Филипова в търсене на „Смисълът“
snimka 2.jpgЛюдмила Филипова представи за първи път новата си книга. Премиерата на „Смисълът“ от издателство „Ентусиаст“ се състоя на 29 ноември от 19:00 часа в Зала 42 на НДК, София. Романът е амбициозен нов прочит на въпроса, на който човечеството се опитва да отговори от зората на своето съществуване – какъв е смисълът да ни има.

Книгата бе представена от управителя на издателство „Ентусиаст“ Виктория Бисерова и от д-р Соломон Паси. Водещ на събитието беше журналистът Михаил Дюзев. В своеобразни ·Посланици на Смисъла се превърнаха седемнайсет от най-популярните и значими лица в културния, научния и обществения живот на страната ни: Ана Пападопулу, актриса; Богдан Томов, певец; д-р Владимир Божилов, астрофизик; Емилиян Колевски, спортен катерач; Ива Дойчинова, журналист; Ирина Тенчева, телевизионен водещ; Максим Ешкенази, диригент; Милена Фучеджиева, писателка; Нели Хаджийска, журналист; Николай Василев, икономист; Петър Антонов, актьор; Силвия Кацарова, певица; д-р Таня Милачич, ембриолог; Теди Кацарова, певица; Туна Киремитчи, писател; Хари Ешкенази, цигулар; проф. Христо Пимпирев, учен и полярен изследовател. Всеки от тях сподели, разказа, рецитира или изпълни своя съкровен отговор на въпроса на вечерта – „Какво е Смисълът?“.

 

Read more...
 
Людмила Филипова гостува на Факултета по журналистика и масова комуникация

В навечерието на 24 май авторката на нашумелия роман "Войната на буквите" и още 9 бестселъра ще разкаже за пътя, който книгата трябва да измине, след като бъде измислена. Людмила Филипова ще сподели личния си опит и идеите си по въпросите: Книгата като медия от гледната точка на автора; Маркетинг на нова книга; Активности в медиите, отношения с журналистите и PR на книгата; Екранизиране на книгата, връзки с филмови продуцент.

 

Read more...